16
17
previous arrow
next arrow

S koncem roku přínašíme stručné shrnutí letecké sezóny. Letošní plachtařský rok se nedá hodnotit jako příliš úspěšný a to zejména co se týče počtu letů a nalétaných hodin. Ovšem naši plachtaři i přes nepříliš příznivé počasí dosáhli zajímavých úspěchů jak na závodech, tak i ve výcvikovém létání.

Začněme výcvikovou činností. V listopadu se podařilo uskutečnit pilotní zkoušky dvěma mladým a nadějným plachtařům. Do příštích sezón jim přejeme mnoho nalétaných kilometrů. Aeroklubová plachtařina byla ovlivněna nepříznivým počasím v průběhu celého roku a kdo si nepohlídal správné průběhy počasí, tak prakticky nelétal. Tímto počasím ale byly postiženy všechny kluby v ČR a i proto jsme si udrželi naši standardní 10. pozici v rámci Celostátní plachtařské soutěže (CPS). Do této soutěže jsme přihlásili 154 letů o celkové vzdálenosti 32 511 km.
V soutěžním létání jsme měli v sezoně 2017 hned tři želízka v ohni. P. Trybenekr letos soutěžil na kluzáku volné třídy ASW-22. Na tomto stroji se zúčastnil dvou závodů a to Mistrovství České republiky v plachtění a Mistrovstvé Evropy v anglickém Lashamu. Ve velice silné konkurenci zkušených plachtařů se s tímto „velkorypadlem“ umístil vždy v půlce startovního pole. P. Brodský se společně s D. Fraňkovou zúčastnily Mistrovství ČR juniorů v Jihlavě. Pavel na svých posledních juniorkách bojoval a umístil se v první desítce pilotů. Daniela přes komplikace v poslední fázi závodu dokázala přivézt bronzovou medaili v kategorii žen. Nutno podotknout, že juniorky se vyznačovaly občas až extrémním počasím v podobě silných bouřek a létání nebylo jednoduché.
Samozřejmě nezahálela ani naše motorová Cessna a Vivat. Na Cessně jsme získali jednoho nového pilota. Motorový kluzák Vivat pak alespoň částečně nahrazoval pilotům špatné termické počasí a proto nalétal mnoho hodin.